Blog

Dövmeci Açmak İçin Gerekli Olan Malzemeler Nelerdir?

dovmeci acmak Icin gerekli olan malzemeler nelerdir

Dövme vücudun çeşitli yerlerine yapılan cilt altına boya pigmentlerinin işlenmesi ile ortaya çıkan estetik uygulamalara denilir. Dövmenin tarihi çok eski zamanlara dayanır. Özelikle Avrupa ve Mısır’ da oldukça yaygındır. Tarihte damga olarak kullanılmıştır. Estetik olarak dikkat çekici olmasının yanı sıra, bir mesaj verme ya da işaret amacı ile de tercih edilir.  Bazı ülkelerde bazı gruplar da kendini belli etmek için dövme yaptırır.

Eski kazı çalışmalarında dövme ile alakalı birçok kalıntıya rastlanmıştır. Eskiden dövme yapmak için tercih edilen ve malzemeler, günümüzde çok daha farklıdır Dövme çeşitli ekipmanlar kullanılarak ile deri altına işlenirken, iğne kullanılır. Kişiye özel ve tek kullanımlık olması çok önemlidir. Teknolojik gelişmeler ile birlikte dövme teknikleri dövmeciler de giderek profesyonellik göstermiştir. Günümüzde birçok dövmeci bulunur ve birçok yer de dövme yapılır. İstenilen her bölgeye yazılar ve resimler yapılabilir.

Dövme Yaptırırken Önemli Detaylar

Dövmeyi yapan birçok yer vardır ve kişiye özel bir uygulamadır. Yer seçiminde özenli davranmak gerekir ve her yer de dövme yaptırmak riskli olabilir. Dikkat edilmesi gereken nokta, dövme yaptırılacak yerin hijyenik olması ve kullan at şeklinde ve malzemelerin tercih edilmesidir. Kullanılan malzemeler steril ve temiz olmalıdır. Dövme cilt altına yapıldığı için, enfeksiyon oluşumuna sebep olabilir.

Hijyenin önemi bu konuda çok önemli bir yere sahiptir. Dövme yapılan yerler kesinlikle sağlık bakanlığından onaylı olan yerler olmalıdır. Bir diğer detayda dövme yapan kişinin tecrübesi ve bu işte profesyonel olmasıdır. Bunların haricinde seçilen malzemelerin kalitesi ve kişinin cilt yapısına uygun olması gerekir.

Dövme Nasıl Yapılır?

Dövme yapılırken öncelikle şekil seçimi yapılır. Seçilen desen kâğıt üzerinde netleşir. Ciltteki kıllar alınır ve özel bir deri solüsyonu kullanılarak steril edilir.  Daha sonra dövme yapılacak alana nemlendirici sürülür.  Desen yapıştırılır. Bu işlemin ardından deriye işleme aşamasına geçilir. Motif özenle işlenir. Makinayı hijyenik olan iğne uçları takılır ve renk tercihi yapılır.  Daha sonra ise uygulama tamamlanır. Cilt altına uygulanan renk pigmentleri motifin netleşmesini sağlar. Dövme malzemeleri seçimi bu konuda en önemli detaylardan biridir. Dövme yaptırmak için gelen kişilerin oturduğu koltuk kesinlikle rahat olmalıdır.

Dövme Acı Verir Mi?

En fazla merak edilen ve çok sorulan sorulardan bir tanesi dövme yaptırırken acı olup olmadığıdır.  En büyük dövme ustaları dahi, dövmenin acısını küçük bir sızı olarak tarif etmiştir. Genel olarak dövme yaptırmak acı veren bir durum değildir. Dövme yaptırmayı düşünen ya da dövme yaptıran birçok kişi de dövmenin acısının çok fazla olduğundan bahsetmiştir. Bundan dolayı dövmenin acısı ile ilgili herhangi kesin bir yorum yapmak çok da mümkün değildir. Kişilerin dayanıklılığına göre değişiklik gösterir. Dövme yaptırmak nerede yaptırdığınız ile ilgili olarak da pişman olup olmamanızı etkiler.

Dövme Neden Sildirilir?

Dövmenin sildirilme nedenleri şunlar olabilir;

  • İstenilen şeklin doğru kişiye yaptırılmaması
  • İsim ya fotoğraf yaptırmak
  • Modelin modasının bitmiş olması
  • Yaşanan çevredeki baskılar
  • İş yaşantısına başlama sebebi ile sildirmek
  • Resmi kurumlara girerken problem yaşanması

Dövme Sildirmek Mümkün Mü?

Dövme sildirme teknolojide ki gelişmeler ile mümkün hale gelmiştir. Lazer ile dövme sildirme işlemi mümkündür. Dövme sildirme işleminde lazer ışınları cilde verilir, özel ışınlar desteği ile sadece deri altına Yapılan dövmenin pigmentleri etkilenmiş olur ve bu pigmentler lazer ışınları ile küçük parçalara bölünür. Daha önce de belirtildiği gibi vücut normalde bünyesine giren yabancı maddeleri dışarıya atar. Renk pigmentleri daha büyük olduğu için, vücut tarafından atılmaz. Lazer ile dövme silme işleminde bu maddeler parçalanır ve vücuttan atılır. Doğal bir şekilde dövmeler de silinmiş olur.

Dövme Malzemeleri Nelerdir?

Dövme yaptırmak için gerekli olan malzemeler oldukça fazladır. Özellikle dövmeci açmak isteyenler mutlaka malzemeleri eksiksiz olarak almalıdır. En önemli olan şeylerden biri de dövme sandalyesidir. Dövme yaptıran kişinin konforu ve duruşu ne kadar iyi olursa ortaya o kadar başarılı bir sonuç çıkar. Bu yüzden dövmeci sandalyesi çok önemlidir. Ayrıca sandalyenin kumaşı da kolay temizlenen deri kumaşlardan olmalıdır. Bu konuda hizmet veren birçok yer vardır. Dövme makinesi, sandalye, tabure, masa gibi detaylar dövmeci dükkânlarının vazgeçilmez ürünleri arasında yer alır. Bu ürünlerin konforlu, rahat ve sağlam olması önemli bir ayrıntıdır.

Dövme Malzemeleri Fiyatları

Dövme malzemeleri fiyatları birçok kişi tarafından merak edilir. Fiyatlar birçok detaya göre değişiklik gösterir. Aldığınız ürünün kalitesi de bu konuda son derece önemlidir. Genel de herkese hitap edecek şekilde uygun fiyatlı ürünler sunulur. Toptan almak çok daha avantaj sağlar. Dövmeci malzemesi satan yerlerin yanı sıra, internet üzerinden de satın alabileceğiniz birçok site mevcuttur. Küçük bir araştırma ile en kaliteli ürünleri uygun fiyata bulmanız mümkündür.