Blog

Dövme Malzemelerinde Hijyenin Önemi

dovme malzemelerinde hijyenin Onemi

Dövme vücuttaki farklı yerlere yapılan cilt altına birkaç boya malzemesinin işlenmesi ile ortaya çıkan bazı görsel uygulamalara denilir. Dövmenin oldukça eski tarihlere dayanan bir geçmişi vardır. Özelikle Mısırlılar için oldukça önemlidir. Eski yıllarda dövme yerine damga olarak bilinir. Estetik olarak iyi görünmek kadar işaretleme amacı gibi farklı maksatlarla da kullanılır.  Bazı ülkelerde kabileler tarafından da işaretleme amacıyla kullanılmıştır.

Arkeolojik bazı çalışmalarda dövme sanatının kalıntılarının olduğuna rastlanmıştır. Eski zamanlarda tercih edilen dövme işlemleri farklı sistemle yapılırken, günümüzde çok daha profesyonel olarak yapılır. Dövme birçok malzeme ile deri altına işlenirken, eski yıllarda iğne değil, demir malzemeler ile işleme yapılmıştır. Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte dövme teknikleri de dövmeyi yapan kişiler de bu konu da profesyonellik göstermiştir. Günümüzde dövme birçok kişi tarafından tercih edilir. İstenilen her bölgeye kişinin istediği motifler uygulanır.

Dövme Yaptırırken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Dövmeyi birçok yer de yaptırmak mümkündür ve özel bir uygulamadır. Yer seçiminde seçici davranmak gerekir ve her yer de yaptırmak doğru değildir. Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, dövme yaptırılacak yerin steril olması ve kullanılan malzemelerin tek kullanımlık olmasıdır. Kullanılan malzemeler kişiye özel en hijyenik şekilde uygulanır. Dövme direk olarak ciltle ilgili olduğu için, temizlik çok önemlidir.

Hijyenin önemi enfeksiyon ve mikrop oluşmaması için önemlidir. Dövme yapılan yerler kesinlikle sağlık bakanlığından onay almalıdır. Önemli olan başka bir hususta dövme yapan kişinin el becerisi ve bu işte deneyimli olmasıdır. Bu detayların dışında tercih edilen malzemelerin kalitesi ve cilt tipi ile uygun olması çok önemlidir. Dövme deri altına uygulanan bir şey olduğu ilk olarak dövmecileri araştırmak ve doğru seçim yapmak gerekir.

Dövme Nasıl Yapılır?

Dövme yapılırken ilk olarak motif seçilir. Seçilen desen karbon kâğıdında çizilir. Ciltteki tüyler alınır ve özel bir deri antiseptiği kullanılarak hijyen sağlanır. Daha sonra dövme yapılacak alana nemlendirmesi için vazelin uygulanır. El de edilen desen deriye yapıştırılır. Bu işlemin ardından işleme aşamasına geçilir. Motif özenle işlenir. Makinayı steril iğne uçları takılır ve renk seçimi yapılır.  Daha sonra ise uygulama başlar. Cilt altına uygulanan pigmentler motifin belirginleşmesini sağlar. Dövme malzemeleri bu konuda çok önemlidir.

Dövme Malzemelerinin Fiyatları

Vücuda işlenen, desenler ve yazılar dövme adını alır. Dövme belirli bir inancı da barındırır. Birçok kişi için önemlidir. Dövme şekilleri, insanların ruh hallerini yansıtmak için de, çoğu kişi tarafından tercih edilir. Kişinin zevki ve isteği bu konu da çok önemlidir. Özellikle genç yaş grubu arasında yaygın olarak dövme tercih edilir. Dövme işlemi hijyenik ortamlarda yapılabildiği gibi tamamen acemi kişiler tarafından da yapılır. Bu yerler kesinlikle tavsiye edilmez. Bu işi meslek olarak yapmak isteyen birçok kişi vardır.

Dövmeci Ne İş Yapar?

Dövmecilik işi yapan birçok kişi vardır. Dövmecilikte birçok metal ekipmanlar tercih edilir. Özel bir yöntem ile derinin altına yazılar yazılır ya da görseller işlenir. Bu işi yapan kişilere ise dövmeci adı verilir. Dövmenin bir sanat olduğunu söylemek yanlış olmaz. Detay isteyen bit iştir ve  insan derisi üzerine işlendiği için, cilt açısından da çok önemlidir.. Kalıcı ve geçici olarak iki tür dövme vardır. Dövme yapılışı, özel ekipmanlar ve aletler ile yapılır. Ayrıca hijyenik yapılması da çok önemlidir.  Yoksa cilt üzerinde istemeyen olumsuz etkiler ortaya çıkabilir.

Dövmeci Olmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Dövme sektörü özellikle yurtdışında çok fazla gelişmiştir. Ülkemizde de özellikle son yıllarda daha fazla tercih edilmeye başlamıştır ama hala Avrupa bu konuda çok daha ileri bir boyuttadır. Dövme kültürünü normalde kültürümüzde olan birşey değildir, çoğu kişi dövme yaptırmayı, batıdan örnek almıştır. Bundan dolayı dövmeci olmak için herhangi özel bir eğitim almaya gerek yoktur.

Belge ya da diploma gerekmez. Dövmecilik İlk olarak acemilik ile başlayıp, zaman için de profesyonellik kazanılacak mesleklerdendir. Bu meslekle ilgilenen kişiler, kendini bu konuda sürekli olarak geliştirmelidir.  Bu işte genel olarak usta çırak ilişkisi de yaygındır.

Dövme Malzemeleri Fiyatları

Dövme malzemeleri fiyatları tercih edilen ürün özelliklerine, geçici ve ya kalıcı dövme olmasına göre değişiklik gösterir. Belirlenen fiyatlara göre, kaliteli malzemeleri ve istediğiniz modelleri seçerek estetik dövmeler yapabilirsiniz. Dövme malzemeleri satışı yapan birçok yer vardır. Siz de fırsatlarından yararlanmak ve uygun fiyata kaliteli bir hizmet alabileceğiniz yerleri araştırabilirsiniz.

Dövme konusunda ihtiyaç duyulan her türlü malzemeyi kolay bir şekilde, ekonomik fiyata bulabilirsiniz. Dövme Malzemelerinin hijyenik ve tek kullanımlık olması ve dövme yapılacak yerin profesyonel hizmet vermesi, memnun kalmanız açısından son derece önemlidir. Bu konuda sitemizden faydalanabilirsiniz. Her türlü malzemeyi bulabilirsiniz. Ürün çeşitliliği oldukça fazladır. Fiyatlar herkesin bütçesine uyacak şekilde, oldukça ekonomik olarak müşterilere sunulur.